Sixty-six earned place on Dean’s List for spring semester

Recognized for their hard work, dedication and commitment to academic excellence, 66 School of Education students were named to the Dean’s List for the spring 2016 semester.  For the School of Education, this required a spring term GPA of 3.93 or above and completion of a minimum full-time program of 12 graded hours.

 

We congratulate:

 

Tabitha Abercrombie – Elementary Education

Austin Allen – Secondary Education

Kyle Barrett – Middle School Education

Kellen Baysinger – Middle School Education

Amanda Bostwick – Pre-Secondary Education

Ryan Bouvier – Middle School Education

Brittany Buckner – Elementary Education

Alison Bundy – Secondary Education

Sophia Butler – Secondary Education

Ramona Cacho – Elementary Education

Hannah Costello – Early Childhood Education

Caitlyn Dunsford – Early Childhood Education

Brixanna Edwards – Early Childhood Education

Kathryn Ehrhard – Early Childhood Education

Rebekah Emerick – Secondary Education

Daiwa Emmert – Pre-Secondary Education

Tanya Fines – Elementary Education

Kara Garrett – Elementary Education

Melodie Griseta – Pre Education Middle School

Megan Higgins – Elementary Education

Michael Holmes – Secondary Education

Alexis Howard – Pre-Secondary Education

Paige Husa – Middle School Education

Alessia Jackson – Early Childhood Education

Rachel Jacobs – Secondary Education

Sarah Johnson – Secondary Education

Megan Johnson – Secondary Education

Marcus Johnson – Pre-Secondary Education

Kimberly, Jolley – Elementary Education

Lainey Jungden – Elementary Education

Rachael Koone – Middle School Education

Sarah Kuny – Pre-Elementary Education

Amber Lovisone – Pre-Secondary Education

Adilen Mendiola – Elementary Education

Danielle Mesecher – Secondary Education

Jenna Miller – Early Childhood Education

Megan Mills – Elementary Education

Laura Moore – Secondary Education

Rachael Morris – Pre-Elementary Education

Hannah Morris – Elementary Education

Kayla Nunemaker – Middle School Education

Lauren Parr – Pre-Secondary Education

Amanda Petersen – Elementary Education

Megan Ross – Middle School Education

Maggie Scanlon – Elementary Education

Jacquelyn Schanzle – Pre-Elementary Education

Lindsay Self – Middle School Education

Maggie Sellars – Elementary Education

Crystal Sinclair-King, Secondary Education

Lori Sparks – Early Childhood Education

Erica Stevens – Pre Early Childhood

Amanda Strauss – Secondary Education

Jon Sweeney – Secondary Education

Vincent Terranova – Pre-Secondary Education

Christie Thomason – Secondary Education & Studio Art

Rachel Townsend – Secondary Education

Nicholas Van Walleghem – Middle School Education

Megan Walker – Secondary Education

Emily Wall – Early Childhood Education

Leslie Wentzel – Secondary Education

Peirce White – Middle School Education

Madeline Wood – Secondary Education

Casey Zollmann – Pre-Elementary Education